Wandy długi na wnuczkę

Wanda z rodzicami przyjechała z polskiego Lwowa.

8266 zł z 20000 zł

41%

Pozostało: 14 dni

Wpłaciło: 217 osób

Wpłać Teraz

Wspieraj Fundację cyklicznym przelewem!

Rozpocznij abonament

Jesteśmy na Śląsku. Bytom. Dzielnica Rozbark, na której Wandę znają prawie wszyscy. Niegdyś słynęła z jabłek w cukrze, do których zbiegały się dzieci. Dziś słynie z żurów domowych robionych z dobrej mąki. Ludzie biorą od niej te żury, zamawiają bigosy, gołąbki. Ale gotowanie przychodzi Wandzie z coraz większym trudem… ma 84 lata i sił nie starcza. Dzieci z przeszłości dorosły, pożeniły się, wyjechały. Jej własne dzieci też. Teraz Wanda mieszka samotnie w towarzystwie wspomnień.

 

 

Niestety ostatnio wrobiła się w głupią chwilówkę na potrzeby wnuczki i ciężko jej teraz związać koniec z końcem. Ma niewielką emeryturę, która utrzymuje ją przy życiu, ale komornik miesiąc w miesiąc zabiera jej 250 złotych na ten dług, który wzięła na wnuczkę i na życie zostają jej grosze. Dziś sama nie wie, po co wzięła, chciała dobrze, wnuczka się żeniła… potrzebowali. Ale przejechała się na tym, bo teraz komornik przychodzi, ale wnuczka już nie. Wnuczka się wypięła, mówiąc wprost.

 

 

Na szczęście jest jeden lepszy wnuczek, który przyjdzie i pomoże od czasu do czasu. Chociaż tyle.

Jej sprawą zainteresowała się pani Beata z osiedlowego warzywniaka. Beata jest jedną z tych dziewczynek, które przybiegały do Wandy po jabłka w cukrze, kiedyś dawno. Ale sentyment został, przyjaźń przetrwała. Teraz jest czas, by odpłacić za całe to dobro z przeszłości.

 

 

Widać, że kiedyś u Wandy bywało inaczej, jeszcze jak mąż żył. W mieszkaniu widać ślady niegdysiejszej świetności. Jest piękny kredens w pokoju, jest porządna kuchnia. Ale to było kiedyś. A jeszcze dawniej… jeszcze dawniej to Wanda z rodzicami przyjechała z Lwowa. Tak, zgadza się, z polskiego Lwowa, który po Wojnie wpadł w ręce Stalina. Wielu Polaków musiało się wtedy przesiedlić na tereny poniemieckie. U Wandy trafiło na Bytom.

 

 

Wybierz, ile chcesz wpłacić na tę zbiórkę

Wspieraj Fundację cyklicznym przelewem!

Stałe wsparcie pozwala nam planować przyszłość i optymalizować pomoc.